Fas’a Gideceklere Tavsiyeler

Fas’a Gideceklere Tavsiyeler

Afrika kıtasının kuzeybatısında bir yanında Cebelitarık Boğazı diğer yanında Cezayir bulunan ve batıda Atlas okyanusuna, kuzeyde ise Akdeniz’e kıyısı bulunan Fas Krallığı coğrafi konumu ve hayranlık bırakan dağ ve çöl manzaraları ile dünyaca ünlü bir turizm merkezidir. Kalabalık ve ışıklı sokaklarıyla dünyanın dört bir yanından binlerce turisti ağırlamaktadır.

Başkenti Rabat olan krallığın en çok turist çeken şehri ise atlas okyanusu ve Akdeniz arasında bulunan ve kırmızı kent olarak bilinen Marakeş’tir. Ülkenin en büyük kenti ve modern mimarinin en büyük temsili olan Kasablanka kenti Hollywood filmlerine konu olması hasebiyle de oldukça ilgi gören bir cazibe merkezi konumundadır. Ülke bir dönemler ispanya ve Fransa’nın sömürgesi altında bulunması ve Arap yarımadasında bulunması sebebiyle birden çok dil konuşulmaktadır. Bunların başında ise Berberice, Shelah dili ve Fransızca gelmektedir.

Fas Vizesi İçin Ne Yapmalı?

Fas şehri için vizeler umuma mahsus pasaportlar sahipleri 90 gün, hizmet, hususi ve diplomatik pasaport sahipleri de 90 gün Fas vizesi işlemlerinden muaf bulunmaktadırlar. Üç ayı aşan süreli gezi ve ziyaretler için Fas vizesi başvurusu yapılması gerekmektedir.

Fas Uçak, Gemi ve Tren Bileti

İstanbul üzerinden Kasablanka’ya doğrudan Fas uçak bileti bulunmaktadır. Gezi öncesinde Fas uçak bileti takip edilerek aktarmalı Marakeş ve Rabat uçuşları da kullanılabilmektedir.

Fas’a Gezilecek Tarihi ve Turistik Yerler

Fas ülkesinde görülmesi gereken en önemli yerlerin başında Marakeş’te bulunan Fas’ın en görkemli yapılarından olan Hasan II Camii Fas gezinizde uğramanız gereken en önemli Fas gezi rehberi mekânlarından biridir. Gezilip görülmesi gereken ve Fas denince akla ilk gelen yerlerden biri de romantik ve dar sokakların bulunduğu Fas ve Fransız yapılarının izlerini taşıyan mimari yapıların oluşturduğu Habous kentidir. Bunların yanı sıra Başkent Rabat’ta bulunan Kraliyet Sarayı ve görkemli Hassan Kulesi görmeden dönülmemesi gereken Fas’ın güzelliklerindendir.

Nehir ağzında yer alan Oudayas yine manzarası ve dingin atmosferinin tadılması gereken yerlerdendir. Falcıları ile ünlü Djemma El Fna’da otantik ve hoş anılar edinebileceğiniz Fas da gezilecek yerler içerisindedir. Bunun yanı sıra Fas da gezilecek yerler pek bilinmeyen ama kendinizin keşfedebileceği mekânları da keşfetmeniz mümkündür. Bu nedenle Fas gezi rehberi içerisinde bunlar için de biraz zaman ayarlaması yapabilirsiniz.

Fas’a Yenilecek Yemekler Listesi

Fas denince ilk akla gelen yemek Kuskus‘tur. Makarna canım deyip geçmeyin. Yanında tavuk, kuzu eti gibi şeylerle servis edilir. Eğer vejetaryen değilseniz kuzu etinden yapılan Kaliya‘yı da deneyebilirsiniz. Deniz ürünlerine karşı hassasiyetleriniz varsa bir çeşit balık çorbası olan Harira‘yı da denemelisiniz. Tatlı olarak da Pastilla denenebilir. Dikkat etmeniz gereken husus ise Fas yemekleri için siparişlerinizin porsiyonunu yarıya indirmenizdir. Zira Fas’da porsiyonlar bizdekinin yaklaşık iki katı kadardır. Lezzeti ve hizmeti ile unutamayacağız Fas yemekleri keşfetmeniz mümkündür.

sponsor reklam

Benzer Yazılar

Iqos Sigara Kullanımı

Iqos Sigara Kullanımı

En Kaliteli Evlerin En Kaliteli Seçeneği Metpor

En Kaliteli Evlerin En Kaliteli Seçeneği Metpor

Mutfak Ekipmanları 2021

Mutfak Ekipmanları 2021

Dayanıklı Yapısıyla Seramik Cephe Kaplama

Dayanıklı Yapısıyla Seramik Cephe Kaplama

Yorum Yok

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir