Dudak Dolgusu Yaptıracaklara Tavsiyeler

Dudak Dolgusu Yaptıracaklara Tavsiyeler

Dudak büyütme, dudakların daha dolgun, daha hacimli ve daha göz alıcı olmasını sağlayan kozmetik bir prosedürdür. Son zamanlarda dermal dolgular , dudak büyütme amaçlı en çok kullanılan yöntemdir.

Dudak büyütme için kullanılan dolguların birçok çeşidi mevcuttur.

Bunlar içerisinde en çok kabul gören ve günümüzde en çok kullanılan hyalüronik asit dolgu uygulamalarıdır. Hyalüronik asit bizim vücudumuzda zaten hali hazırda mevcut olan bir yapısal dokudur. Bu sebeple de güvenlik açısından en güvenilir olan ve aynı zamanda alerjik reaksiyon riski de en düşük olan dolgular hyalüronik asit dolgulardır.

Ayrıca hyalüronik asit dolguların antidotunun olması beklenmeyen bir durumla karşılaşıldığında ya da beğenilmeyen bir sonuç var olduğunda sanki dolgu hiç yapılmamışçasına antidotu ile eritilmesi dolgu uygulaması açısından büyük bir avantajdır.

Dudak büyütmek için kullanılan yöntemler

  • Yağ enjeksiyonları

Genellikle yüz gençleştirmede sıklıkla kullanılan ve çok başarılı sonuçlar elde edilen yağ enjeksiyonları ile dudak büyütmede de son derece doğal ve hacimli dudaklara erişmek mümkündür. Ancak yağ enjeksiyonu ile dudak büyütmede , hasta öncesinde tekrar eden seanslar yapılması gerekliliği konusunda uyarılmalıdır.

Çünkü yağ enjeksiyonları dudağın çok hareketli bir bölge olması dolayısıyla hızlı erime göstererek birkaç seans tekrar gerektirebilirler.

  • İmplantlar (protezler,silikonlar)

Aynı meme protezleri gibi dudak protezleri de mevcuttur. Genellikle silikon yapıda olan protezler permalip olarakta adlandırılırlar. Dudak büyütmede kullanılan bu silikon protezler küçük bir cerrahi müdahale ile dudağa yerleştirilir. Ortalama olarak 30 ila 40 dakikalık bir operasyondur. Silkon protez ile dudak büyütme , kalıcı bir prosedürdür.

  • Dudak kaldırma ameliyatı lip lift

Özellikle ilerleyen yaşlarda üst dudağın içe dönmesi , dudak burun mesafesinin artması , dudak hacminde kayıp yanında yüzde belirgin bir yaşlılık belirtisi olarak ortaya çıkar.

Liplift ameliyatı hem lokal anestezi alında yapılabilmesi , hem çok kısa süreli bir prosedür olması hem de ömür boyu kalıcı çözümler vermesi sebebiyle 40 lı yaşlar sonrasında oldukça çok tercih edilen başarılı bir dudak büyütme yöntemidir.

  • Dolgu uygulamaları

Dünya genelinde yaş ve cinsiyet farkı gözetmeden dudak büyütme amaçlı şu an en sık kullanılan prosedürdür. Dolgu uygulamaları gerek son derece pratik olmaları gerekse de bir öğle arası işlemi olması sebebiyle herkes tarafından rahatça tercih edilebilir.

Lokal anestezi kullanılarak ortalama 10 dakika içinde , kişiler çok daha hacimli , çekici ve doğal dudaklara sahip olabilirler. Dolgu uygulamalarında kalıcı , yarı kalıcı ve geçici olamak üzere birçok materyal kullanılabilse de sağlık açısından en güvenilir olarak geçici hyalürinik asit uygulamaları sıklıkla tercih edilir.

Dudak büyütmede hyalürinik asit dolgu seçiminin faydaları

Hyalürinik asit dolgular dudağımızın şeklini belirginleştirirken aynı zamanda dudağa , dudak kalemi çekilmişcesine keskin bir hat görünümü verir. Dudağa hacim vererek daha dolgun daha çekici ve seksi bir dudak şekli yaratır. Bu kazanımlar sağlanırken dudak dolgu miktarı ayarlanarak özel tekniklerle hem dolgun hem doğal dudaklar rahatlıkla elde edilebilir.

Dudak dolgularının kalıcılığı ortalama olarak 6 ay ile 1 yıl arasında değişir. Ancak şunu net bir şekilde belirtmek gerekir ki , eğer ki kişinin ilk dolgu uygulaması ise ve hedef çok dolgun dudaklar ise ilk dolgu sonrası 3. ay veya 6. aylarda bir kez daha tekrar yapmak kalıcılık süresini çok uzatır.

Aynı zamanda hedeflenen sonuç çok dolgun dudaklar dahi olsa bu şekilde kademeli olarak büyütmek , doğal dudaklardan uzaklaşmadan dolgun ve doğal dudak elde etmeyi sağlar.

Dudak büyütmede en çok kullanılan yöntem olan hyalüronik asit ile dudak büyütmede , dolgu markası olarak birçok firma ön plana çıkmaktadır. Hepsinin etken maddesi hyalüronik asit olup aynı iken , üretildikleri ülkeler ve yerler farklıdır. Bazen içerisine yan ürün olarak eklenen katkı maddeleri veya hyalüronik asitin çapraz bağlanma sayıları ve yöntemleri de farklılık gösterebilir.

Hangi dolgu markasını tercih etmeliyim?

Bilindiği üzere hyalüronik asit dolgularda da birçok marka bulunmaktadır Bunlar kısaca özetlenecek olursa ülkemizde en sık kullanılanlar juvederm, teosyal , restlyne , idea markalarıdır.

Genel itibariyle doktor kliniklerinde FDA veya CE onaylı dolgular tercih edildiği için birinin diğerine baris bir üstünlüğü yoktur. Ancak yinede dolgu uygulamaları esnasında uygulama yapan kişinin bu işte uzman bir doktor olmasına ve dolgunun onaylı bir dolgu markası olmasına çok dikkat edilmelidir.

Dolgu uygulaması esnasında bütün bu markalar aynı şekilde enjekte edilir ve birbirine çok yakın sonuçlar verir. Bazı markaların bazı grupları bir lokal anestezik olan lidokain maddesini de içerir. Dolgu uygulanır iken ağrıyı azaltmak için eklenen bir yan üründür.

Hyaürinik asit dolguların diğer dolgu çeşitlerine göre avantajları

  • Hyalürinik asit dolgular kademeli olarak dudak büyütülmesine izin verir.

  • Ödem veya nodül oluşumu olsa bile rahatlıkla tedavi edilir.

  • Diğer dolgularla karşılaştırıldığında ödem ve allerjik reaksiyon riskleri çok daha azdır.

  • Yeterli tekrarlar ve kademeli büyütme sonrası kalıcılıkları tatmin edici seviyededir.

Hyalüronik asitler kendi vücudumuzda da bulunan yapısal ürünler olduklarından alerjik reaksiyon riskleri yok denecek kadar azdır ancak kesinlikle şu unutulmamalıdır ki eğer ki lidokain gibi bir lokal anesteziye alerjiniz var ise hyalüronik asit dolguların içerisinde kullanılan lidokain ile vücut tepkimeye gireceği için mutlaka bu durumu doktorunuza anlatmalısınız. Böylece doktorunuz sizin için lidokain katılmamış saf hyalüronik asit dolgu tercih edebilir.

Dudak dolgusu yüzümde ne gibi değişiklik yapar?

Dudaklar yüzümüzün alt 1/3 ünün tanımlanmasında kullanılan , yüze ilk bakışta hemen dikkat çeken , kişinin ilk bakışında çekiciliğini ortaya koyan çok önemli ön plandaki hatlarımızdandır. Eğer dolgun dudaklara sahip ise cinsiyet fark etmeksizin bu kişiye direk bir çekicilik ve seksilik katmış demektir.

Dudak dolgusu sadece dudak büyütmek ile kalmayıp eğer doğru uygulanır ve doğallıktan uzaklaşmadan dolgunluk vermesi sağlanırsa yapılan kişiye çekicilik kazandırırken, dudak çevresinin de belirginleştirilmesi ile seksilik ve yüze genel bir tazelik getirir. Ayrıca ileri yaşlarda dudak çevresindeki kırışıklıkları açarken dudağın dışa döndürülmesi ile lip lift efekti yaparak yaş gençleştirir.

Özellikle dudak dolgusu uygulaması , her bayanın hoşuna giden yine bayanlarda ruj sürme sonrası aynaya bakıldığında gerçek bir mutluluğa sebep olan en pratik ve en mutlu edici uygulamalardandır.

Dudak dolgusu acır mı?

Dudak dolgu uygulamaları öncesi lokal anestezik krem ile kişi yeterli süre bekletilerek dudakların uyuşması sağlanır , bu da acıyı büyük oranda bloklar. Yine de hiç acıya katlanamayanlar için ağız içerisinden yapılan dişçi bloğu da bir başka seçenektir.

Bu şekilde dudaklar tamamen uyuşturularak hiçbir ağrı hissedilmemesi sağlanabilir. Bu yöntem ile yapılan uygulamada kişi uygulama yapıldığını bile anlamaz.

Dolgu uygulaması sonrası dudaklarım bir anda çok şişer mi, günlük hayatıma geri dönebilir miyim?

Dudak dolgusu ile dudak büyütme uygulaması sonrası kullanılacak yönteme göre dudaklarda belli bir miktar ödem olabilir ancak bu ödem genellikle rahatsızlık verici değildir. Ortalama olarak 3 gün içerisinde kendliğinden geriler. Dudak dolgusu uygulaması sonrası günlük hayata hemen geri dönülebilir. Dudak dolgusu ile dudak büyütme işlemi tamamen , bir öğlen arası işlemi olarak adlandlandırılan pratik ve hızlı işlemlerdendir.

Dudak dolgusu yapılır yapılmaz belli olur mu?

Dudak dolgusu yapılır yapılmaz belli olur , dudak hemen hacimlenir, ancak her uygulama gibi ve tüm dolgular gibi 15 günde tam oturmuş olur. Uygulama sonrası iki hafta içinde kişinin kendi dudağının bir parçası haline gelip tamamen doğal dudak görünümüne kavuşulur.

Dudak dolgusu ile oluşturulabilecek dudak çeşitleri nelerdir? Istediğim şekil verilebilinir mi?

Hollywood dudağı , afrodit dudağı , fransız dudağı , rus dudağı gibi birçok isim anılabilir. Kimisinin orta kesmi daha boşlukluyken kimisi daha dolgun ve boşluksuzdur. Bazı modellerde dudak hatları ön planda iken bazında hacim daha ön plandadır.

Elbette istenilen modelin yapılabilirliğinde temel rol oynayan unsur yine kişinin anatomik olarak kendi dudak yapısıdır. Kişinin anatomisi el verdiği ölçüde dudak , dolgular ile şekillendirilebilir.

Dudak dolgusu fiyatları nelerdir?

Dudak dolgusu fiyatları kullanılacak markaya göre ve harcanacak volüme göre değişmektedir.

Dudak dolgusu uygulaması sonrası ne zaman öpüşülebilirim?

Dolgu uygulaması sonrası iki saat kadar çok sıcak veya çok soğuk bir şey tüketilmemesi , makyaj yapılmaması ve sigara içilmemesi önerilir. Ancak iki saat sonra kişi günlük rutinine tamamen geri dönebilir ve öpüşebilir.

Dudak dolgusu sonrası dudakta hissizlik olur mu?

Dudak dolgusu uygulaması sonrası eğerki içeriğinde lidokain içeren bir dolgu uygulandı ise ortalama 1 ila 2 saat kadar geçici hissizlik olabilir. Ancak 2 saat içerisinde bu hissislik tamamen ortadan kalkar.

sponsor reklam

Benzer Yazılar

Elektronik Sigara Dumanı Zararlı mı?

Elektronik Sigara Dumanı Zararlı mı?

Profesyonel Bursa Spa

Profesyonel Bursa Spa

Lazer Tabanlı İstenmeyen Tüy Operasyonu

Lazer Tabanlı İstenmeyen Tüy Operasyonu

Kadın Protez Saç Uygulamaları Oscar Hair Protez Saç Merkezinde

Kadın Protez Saç Uygulamaları Oscar Hair Protez Saç Merkezinde

Yorum Yok

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir